معاون وزیر مسکن : آغاز پرداخت وام ودیعه مسکن؛12 میلیون در تهران و 8 میلیون در استان‌ها

معاون وزیر مسکن و شهرسازی از آغاز پرداخت و ابلاغ وام ودیعه مسکن از هفته جاری خبر داد و گفت: وام ودیعه اسکان موقت با آغاز دهه فجر به بانک مسکن ابلاغ می‌شود و متقاضیان می‌توانند به این بانک مراجعه کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، احمد صادقی با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: کمک ودیعه اسکان موقت می‌تواند انقلاب عظیمی در توسعه و نوسازی بافت‌های فرسوده ایجاد کند، بنابراین متقاضیان این تسهیلات در بافت‌های فرسوده می‌توانند با خیال راحت زمین خود را به انبوه‌سازان بدهند تا آنها اقدام به ساخت مسکن کنند. وی ادامه داد: در این تسهیلات افرادی که می‌خواهند زمین خود را در اختیار انبوه‌ساز قرار دهند می‌توانند برای تهیه یک واحد مسکونی برای اجاره به مدت 2 سال مدارک مورد نیاز خود را به بانک مسکن ارائه کند. به گفته وی، سود این تسهیلات 4 درصد است و برای تهران 12 میلیون تومان، برای کلان‌شهرها 8 میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها 6 تا 7.5 میلیون تومان و برای شهرستان‌ها 3 تا 4.5میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

احتمال افزایش وام ودیعه مسکن در سال آینده

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این تسهیلات با توجه به اینکه همه ساله اجاره‌بها تغییر می‌کند در سال آینده نیز افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: این مبالغ برای امسال است و باید در سال ‌آینده دید که وضعیت اجاره‌بهای مسکن چگونه خواهد بود بعد از آن می‌توان در این مورد اظهار نظر کرد. وی در پاسخ به این سؤال که آیا تاکنون برای وام ودیعه مسکن متقاضی وجود داشته است گفت: فلسفه وام ودیعه مسکن با سایر تسهیلات متفاوت است چرا که اولا این طرح یک طرح جدید است و تا در میان مردم جا بیفتد زمان می‌برد بنابراین شاید حتی 2 سال نیز از این وام‌ها استفاده نشود. معاون وزیر مسکن وشهر سازی با بیان اینکه در سالهای برنامه چهارم توسعه کشور سه هزار و500 هکتار از اراضی بافت های فرسوده شهری بهسازی و نوسازی شده این میزان 3.5 برابر 26 سال قبل از آن است. صادقی اظهار داشت: مجموع نوسازی عملکرد بافت های فرسوده شهری در طی 26 سال قبل از شروع برنامه چهارم توسعه یعنی از سال 58 تا 84 بالغ بر یک هزار و 86 هکتار بود که این میزان در برنامه چهارم به سه هزار و500 هکتار رسید. وی به اختصاص تسهیلات مسکن مهر در بافت های فرسوده اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار در سال گذشته 30 هزار واحد مسکونی در این ارتباط تحت پوشش قرارگرفته و این رقم در سال جاری به 60 هزار و 500 دستگاه رسیده است .

افتتاح 49 هزار مسکن

صادقی با اشاره به بهره برداری از 10 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده در هفته دولت امسال گفت: همزمان با دهه فجر 20 هزار واحد مسکونی و تا پایان سال جاری در مجموع این بهره برداری به 49 هزار واحد مسکونی خواهد رسید.

رشد 51 درصدی صدور پروانه

معاون وزیر مسکن وشهر سازی در خصوص آمار نوسازی بافت های فرسوده شهری در کل کشور گفت: طی شش ماه نخست امسال پنج میلیون و470 هزار و 954 متر مربع زیربنا پروانه های ساختمانی صادر شده که نسبت به سال 88 رشد 51 درصدی را نشان می دهد . وی ادامه داد: در مجموع در سال 87 در بافت های فرسوده دو میلیون و 784 هزار و 495 متر مربع کل پروانه های صادر شده بود که این رقم در سال گذشته به 3 میلیون و 627 هزار و 50 متر مربع و در شش ماهه اول امسال پنج میلیون و470 هزار و 954 متر مربع زیربنا پروانه های ساختمانی صادر شد که 51 درصدی رشد نشان می دهد.

رشد 99 درصدی صدور پروانه در ساختمان

صادقی با اشاره به اینکه صدور پروانه ساختمانی در شش ماهه اول امسال در شهر تهران 99 درصد رشد داشت گفت:در شش ماهه دوم سال گذشته 337 هزار و 35 متر مربع پروانه ساختمانی صادر شد که این رقم در شش ماهه اول امسال به 670 هزار و 810 متر مربع رسیده و از رشدی 99 درصدی برخوردار شد. به گفته وی،در سال گذشته میزان تسهیلات پرداخت شده به 36 هزار و 294 میلیارد ریال رسید که این میزان تسهیلات در سال 89 با 80 درصد رشد به 65 هزار و 197 میلیارد ریال رسید.

۱۰ بهمن ۱۳۸۹ ۱۶:۰۲
خبرگزاری فارس - واحد روابط عمومی شرکت |