تصمیم‌های جدید دولت برای بخش مسکن

دولت با هدف تسریع در انبوه‌سازی مسکن در کشور رقم تسهیلات ساخت مسکن را از 10 هزار میلیارد تومان به 27 هزار میلیارد تومان افزایش داد و به بانک‌های مسکن و ملی نیز اجازه داد 30 میلیارد ریال اوراق مشارکت برای اعطای تسهیلات برای ساخت مسکن منتشر کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پایگاه اطلاع‌رسانی دولت اعلام کرد: بر اساس مصوبه نمایندگان ویژه رییس جمهور در مورد ساماندهی تولید و عرضه مسکن، بانک مرکزی موظف شد برای اجرای طرح های ساخت مسکن از طریق بانک‌های عامل در سال 1387، مبلغ 17 هزار میلیارد تومان علاوه بر 10 هزار میلیارد تومان بابت طرح های تعهد شده برای ساخت مسکن بر اساس بند "د" تبصره (6) قانون بودجه سال 1386 کل کشور (مجموعاً مبلغ 27 هزار میلیارد تومان برای سال‌های 1386 و 1387) تسهیلات بانکی پرداخت کند.

بر اساس این مصوبه، کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت مسکن، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد بر روند پرداخت تسهیلات نظارت کرده و گزارش آن را در مقاطع سه ماهه به شورای مسکن ارائه خواهند کرد.

بر این اساس تمامی اعضای تعاونی‌های مسکن در قالب تعاونی و نیز افراد غیر تعاونی به صورت انفرادی که خود مالک زمین بوده و و واجد شرایط بند "د" تبصره (6) قانون بودجه سال 1386 کل کشور (زمین‌های اجاره 99 ساله و سایر طرح‌های دولت در بخش مسکن) هستند برای ساخت واحدهای خود از محل اعتبارات تبصره یاد شده مشمول پرداخت تسهیلات می‌شوند.

دولت در مصوبه دیگر، همچنین به بانک‌های مسکن و ملی نیز اجازه داد به ترتیب نسبت به انتشار دو هزار میلیارد تومان و یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای اعطای تسهیلات برای ساخت مسکن اقدام کنند.

بر این اساس نرخ اوراق یاد شده 17.5 درصد و با سر رسید پنج ساله خواهد بود. دو درصد از نرخ سود اوراق مذکور از سوی دولت از محل یارانه‌های تخصیصی در بودجه‌های سنواتی پرداخت می‌شود.

بر اساس این مصوبه نمایندگان ویژه رییس‌جمهور به منظور اجرای تعهدات پرداخت یارانه نرخ سود تسهیلات بانکی وجوه تودیع شده نزد بانک عامل به عنوان هزینه قطعی منظور می‌شود.

همچنین بانک عامل موظف است در مقاطعی که وزارت مسکن و شهر سازی اعلام می‌کند وجوه پرداختی را به حساب‌های مربوط منظور و اعلامیه را به وزارتخانه‌ مذکور ارائه کند.

این مصوبات از سوی معاون اول رییس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

۱۹ خرداد ۱۳۸۷ ۰۹:۰۶
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) |