قیمت‌های کاذب اجاره‌بها در آغاز فصل جابجایی‌/‌ اجاره دادن خانه شغل شده است

در حالی که خرید و فروش مسکن در رکود به سر می‌برد، خبرهایی از این بازار می‌رسد که قیمت‌ها در بازار اجاره به شکل کاذب افزایش یافته و حتی بعضا در نقاط شمالی شهر تهران نرخ‌های اجاره به صورت دلاری مطالبه می‌شود.
 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اگرچه اجاره‌بهای مسکن در فصل بهار باید به سیاق‌ سال‌های قبل یک رشد حداقل همپا با نرخ تورم را طی کند، ظاهرا امسال نه تنها این طور نبوده بلکه فراتر از آن بوده است.

یکی از تفاوت‌ها در بازار اجاره مسکن در سال جاری این است که علی‌رغم رکود خرید و فروش مسکن  نرخ‌های اجاره بها به گونه‌ای بی‌ضابطه افزایش یافته است.

برخی از بنگاه‌داران مسکن دلیل رشد بی‌ضابطه اجاره‌بهای مسکن در دو ماه ابتدایی سال جاری را نبود یک برنامه مدون و قوی برای کنترل و نظارت بر نرخ‌های اجاره بها و تبدیل شدن اجاره‌داری به شغل می‌دانند.

هر چند که برخی از کارشناسان با تعیین قیمت اجاره از سوی دولت و برخورد تعزیراتی اجاره بهای مسکن مخالف هستند اما بسیاری از کارشناسان و حتی مستأجران برخورد تعزیراتی با اجاره بهای مسکن را که در دو سال گذشته اجرا شده است را بسیار مفید ارزیابی می‌کنند.

گزارش فارس از برخی نقاط تهران حاکی است که نرخ اجاره بها از نرخ تورم نیز عبور کرده است، موضوعی که اتفاقا رئیس اتحادیه املاک هفته گذشته در گفت‌وگو با فارس بر آن تأکید داشت.

بهرامیان یکی از بنگاه‌داران قصر‌الدشت به خبرنگار فارس گفت: این روزها اظهارنظر در خصوص پیش‌بینی قیمت مسکن سخت است اما چون فصل نقل و انتقال نزدیک است می‌توان گفت که وضعیت چگونه خواهد بود.

وی افزود: نرخ‌های اجاره‌بها این روزها بسیار کاذب است و متأسفانه هر مالکی که وارد بنگاه‌ مسکن می‌شود بدون هیچ نگرانی از دادن قیمت سعی دارد قیمت‌های مد نظر خود را بر ما تحمیل کند.

*چشم و هم چشمی مالکان و تبدیل رهن به اجاره بعد از وقفه کوتاه

محمدیان بنگاه‌دار منطقه شهرک غرب به خبرنگار فارس گفت: دادن نرخ‌های کاذب از سوی مالکان ظاهرا به نوعی به عادت تبدیل شده است و مالکان با عنوان اینکه واحد مسکونی پائین‌تر از واحد مسکونی خود با نرخ بالاتری به اجاره رفته است به نوعی با چشم و هم چشمی نرخ خود را بالاتر می‌برند.

وی ادامه داد: اگرچه تبدیل شدن رهن به اجاره نیز ظاهرا باز هم بعد از مدتی وقفه باب شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که دلیل اینکه مالکان به جای رهن کامل به سمت گرفتن اجاره رفته‌اند چیست؟ گفت: مطمئنا این موضوع به دلیل مشکلات اقتصادی است چرا که به عنوان مثال برخی از مالکان به دلیل داشتن فرزندان دانشجو و بالا بودن هزینه‌های تحصیل سعی می‌کنند به جای رهن کامل، اجاره مسکن بگیرند.

*رواج توافق مالک و مستأجر / طرح تعزیرات اجاره بها مفید است

ابراهیمی بنگاه‌دار خیابان اشرفی اصفهانی به خبرنگار فارس گفت: رواج توافق بین مالک و مستأجر برای تمدید قرارداد اجاره مسکن این روزها به قدری گسترش یافته که از ابتدای سال جاری تاکنون حتی یک مورد قرارداد اجاره مسکن در این بنگاه تنظیم نشده است.

وی ادامه داد: امیدواریم که هر چه زودتر این ماه خرداد نیز سپری شود تا بازار مسکن از این حالت رکود و انتظار خارج شود.

ابراهیمی ادامه داد: نرخ‌های اجاره بهای مسکن به صورت کاذب ارائه می‌شود، بنابراین اگر دولت هر چه زودتر طرح برخورد تعزیرات اجاره بها را اجرا کند بهتر است.

* محاسبه نرخ اجاره بها دلاری شد

پوراسدی یکی از بنگاه‌داران شهرک غرب نکته جالبی را مطرح کرد و آن هم این بود که برخی از مالکان برای اینکه در طول یک سال از اجاره دادن واحد مسکونی خود متضرر نشوند نرخ اجاره‌بها را به صورت دلاری دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: به تازگی در شهرک غرب باب شده است که مالکان نرخ اجاره بها را به صورت دلاری از مستأجر دریافت کند.

وی افزود: افرادی که اجاره بها را به صورت دلاری پرداخت می‌کنند عوامل شرکتهای خارجی هستند که در تهران زندگی می‌کنند.

وی ادامه داد: به تازگی یک شرکت مجارستانی برای اجاره یک باب واحد مسکونی حاضر به پرداخت 3 هزار دلار در ماه شده بود.

به گفته وی، نرخ‌هایی که به گوش‌ ما برای اجاره مسکن به صورت دلاری می‌رسد ارقام 2500 تا 3000 دلار و  5 هزار تا 7 هزار دلار است.

*اجاره داری شغل شده است

ابن بنگاه‌دار منطقه شهرک غرب گفت: این روزها اجاره داری به یک شغل تبدیل شده است و منبع درآمد خیلی از افراد است.

وی افزود: برخی از سرمایه‌داران بزرگی که تا دیروز صاحب کارخانه و یا تولیدی بودند به دلیل مشکلات اقتصادی از این کار دست شسته، واحد مسکونی خریده و یا احداث کرده‌اند تا آنها را در فصل نقل و انتقالات با نرخ‌های بالاتری اجاره دهند.

به گزارش فارس، اجاره یک واحد مسکونی 70 متری نوساز در شهرک غرب در حال حاضر 90 میلیون تومان است که نسبت به پارسال حدود 30 میلیون تومان افزایش یافته است.

اجاره یک واحد مسکونی 70 متری نوساز در اشرفی اصفهانی 10 میلیون تومان با اجاره ماهانه 700 تا 800 هزار تومان عنوان می‌شود.

یک واحد مسکونی80 متری نوساز در زعفرانیه 100 میلیون تومان رهن کامل، یک واحد 70 متری چند سال ساخت در سعادت آباد 65 میلیون تومان رهن کامل، یک واحد مسکونی 105 متری در بلوار ارتش 20 میلیون تومان ودیعه و حدود 2 میلیون تومان اجاره و یک واحد 55 متری در خیابان دیباجی با 10 میلیون تومان ودیعه و یک میلیون تومان اجاره گزارش می‌شود.

بر اساس این گزارش در مناطق مرکزی شهر تهران نیز نرخهای اجاره رشد چشمگیری یافته است، به گونه‌ای که برای یک واحد 70 متری 10 تا 15میلیون تومان به اضافه 600 تا 700 هزار تومان اجاره مطالبه می‌شود، در مناطق جنوبی تهران نیز افزایش اجاره بها همزمان با آغاز فصل نقل و انتقالات مسکن مشهود است.  

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۰:۴۳
روابط عمومی |