بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر همچنان ۲۰ ساله است08/07/92

بازپرداخت وام مسکن مهر برای دوره جدید (سال۹۲) و برای پروژه‌هایی که هنوز به مرحله فروش اقساطی نرسیده‌اند، همچنان ۲۰ ساله است.
 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،یک مقام مسئول در بانک مسکن در خصوص اینکه آیا 20 ساله شدن بازپرداخت وام مسکن مهر منتفی است افزود: این امتیاز برای پروژه‌هایی قابل اجرا است که هنوز به مرحله فروش اقساطی نرسیده اند و در مرحله مشارکت قرار دارند، اما بانک مسکن از مدتها قبل به دنبال اجرای سازوکاری است تا بتواند برای افرادی که واحد خود را فروش اقساطی کرده‌اند و بازپرداخت تسهیلات‌شان 15 ساله است امکانی را فراهم کند که این افراد بتوانند اقساط تسهیلات را طی 20 سال پرداخت کنند که البته این امر به تمایل متقاضیان نیز بستگی دارد.

وی اضافه کرد: در سال جدید بخشنامه جدید بازپرداخت 20 ساله مسکن مهر ابلاغ شده است، اما برای متقاضیان سال‌های گذشته بانک مسکن دنبال تمهیدات جدید است تا آن دسته از متقاضیانی که دوست دارند بازپرداخت اقساط آنها 20 ساله شود این تمهیدات جدید را برای آن ها اعمال کنیم.

وی ادامه داد: آنهایی که در حال حاضر بازپرداخت اقساط آنها 15 ساله است نیز باید خودشان تمایل به 20 ساله شدن نیز داشته باشند چرا که میزان اقساط با این وضعیت تغییر می‌کند.

به گفته وی، قطعاً چون وقتی متقاضی تمایل دارد اقساط او زودتر تمام شود و میزان کمی قسط پرداخت کند بازپرداخت همان 15 ساله خواهد بود و اگر بازپرداخت 20 ساله شود مطمئناً اقساط بالاتر خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، باز پرداخت وام مسکن مهر نیز 15 ساله تقسیط شده بود که رئیس جمهوری موافقت کرد به 20 سال افزایش یابد، اما ظاهرا ابلاغ بخشنامه جدید با تاخیر چند ماهه همراه بوده است که با ابلاغ بخشنامه جدید فعلا متقاضیان سال جدید می توانند اقساط خود را با 20 سال بازپرداخت کنند.

پیشتر و قبل از ابلاغ بخشنامه جدید در بازپرداخت 15 ساله تسهیلات مسکن مهر 12 سال از اقساط مربوط به مردم و 3 سال مربوط به دوران مشارکت و سازنده است که با این بخشنامه جدید بازپرداخت از 12 سال به 15 سال و دوران مشارکت از 3 سال به 5 سال افزایش یافته است.

این گزارش می افزاید: این مصوبه شامل حال همه متقاضیان می‌شود، حتی آن دسته از متقاضیانی که دفترچه اقساط آنها صادر شده است بعد از اعلام بانک مسکن می‌توانند با مراجعه به شعب دفترچه قسط 15ساله را تحویل داده و 20ساله دریافت کنند.

این گزارش می افزاید: این کار اختیاری است و کسی که نمی‌خواهد اقساط مسکن مهر را 20ساله پرداخت کند با همان مکانیسم قبلی اقساط را بازپرداخت می‌کند.

در 20 تیر ماه سال جاری نیکزاد وزیر راه و شهرسازی وقت گفته بود که باز پرداخت وام مسکن مهر 16 ساله تقسیط شده بود که رئیس جمهوری موافقت کردند به 20 سال افزایش یابد.

۸ مهر ۱۳۹۲ ۰۹:۰۵