پیشنهاد وام 60میلیون تومانی خرید مسکن به بانک مرکزی/ ابلاغ افزایش وام مسکن مهر به شعب تا آخر هفته93/11/15

مدیرعامل بانک مسکن از پیشنهاد وام 60 میلیونی خرید مسکن به بانک مرکزی خبر داد و گفت: افزایش 5 میلیون تومانی وام مسکن مهر تا پایان هفته به شعب ابلاغ می‌شود.
 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمدهاشم بت‌شکن در جمع خبرنگاران گفت: عدد کل تسهیلات اعطایی نظام بانکی در 9 ماه سال جاری 2381 هزار میلیارد ریال بوده است که از این عدد برای بخش مسکن و ساختمان، 290 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است که اگر بخواهیم عملکرد بانک مسکن را در 10 ماهه سال جاری در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که میزان تسهیلات اعطایی در این مدت توسط بانک مسکن 156 هزار میلیارد ریال است.

وی افزود: از جهت تعداد واحدهایی که در طی سال جاری بانک مسکن تأمین مالی کرده است 74 هزار واحد مربوط به تسهیلات ساخت و 101 هزار واحد مسکونی برای خرید مسکن بوده است که تعداد تسهیلاتی که بانک مسکن برای خرید واحد مسکونی اعطا کرده نسبت به سال قبل 25 درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه بانک مسکن برای 371 هزار واحد مسکونی تأمین مالی کرده است، گفت: در 10 ماهه سال جاری 546 هزار واحد مسکونی تأمین مالی شده است.

بت‌شکن گفت: بانک مسکن بزرگترین بانک کشور از لحاظ عمده تسهیلات اعطایی است.

مدیرعامل بانک مسکن خاطرنشان کرد: کل قراردادهای منعقده در مسکن مهر 2 میلیون و 370 هزار واحد مسکونی است که مبلغ 479 هزار میلیارد ریال قرارداد در حوزه مسکن مهر منعقد شده است.

به گفته وی تاکنون یک میلیون و 371 هزار واحد مسکونی مهر نیز فروش اقساطی شده است.

بت شکن گفت: مانده تسهیلات بانک مسکن 107 هزار میلیارد تومان است و به نظر می رسد با این عدد بزرگترین بانک کشور از این حیث است.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص تکمیل مسکن مهر کل قراردادهای منعقد این طرح دو میلیون و 370 هزار واحد است که مبلغ آن 479 هزار میلیارد ریال است.

وی افزود: تا کنون یک میلیون و 370 هزار واحد مسکونی این طرح فروش اقساطی شده و طی 10 ماه اخیر 313 هزار فروش اقساطی شده که نسبت به سال گذشته 30 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: سپرده های بانک مسکن 368 هزار میلیارد ریال است که در سال جاری حدود 23 درصد رشد داشته است.

*معوقات بانک مسکن زیر 5 درصد

وی با اشاره به این که معوقات بانک مسکن زیر 5 درصد است ، گفت: این بدون مسکن مهر زیر 2 درصد است که این نشان می دهد مردمی ترین بانک کشور هستیم.

مدیرعامل بانک مسکن خاطر نشان کرد: در بافت فرسوده تا پایان سال 92 بالغ بر 82 هزار واحد مسکونی به مبلغ 15 هزار میلیارد ریال توسط بانک مسکن تامین مالی شده است.

*پیشنهاد تاسیس صندوق های پس انداز مسکن جدید به بانک مرکزی

وی در خصوص اخذ مجوز نهایی نهاد ابزار تامین مالی عرضه مسکن از بانک مرکزی گفت: پیشنهاد تاسیس صندوق های پس انداز مسکن جدید به بانک مرکزی ارائه شده که منتظر اعلام نظر این بانک هستیم.

بت شکن همچنین درباره ابزارهای بانک مسکن در رابطه با افزایش امکان تسهیلات دهی این بانک گفت: اخیرا با مجوزی که از شورای عالی بورس برای ایجاد صندوقی به منظور تامین سرمایه مسکن دریافت کرده‌ایم، امیدواریم که در هفته آینده با تایید بانک مرکزی نهایی شده و در بهمن ماه راه اندازی شود که این صندوق می تواند به کلیه خریداران و سازندگان امکان تامین مالی غیر سپرده‌ای را بدهد.

بت شکن افزود:همچنین تاسیس موسسات اعتباری تخصصی مسکن نیز پیشنهاد دیگر بانک مسکن بوده که به شکل منطقه ای سپرده جذب و به صورت منطقه ای تسهیلات ارائه می دهد.

*پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن

مدیرعامل بانک مسکن از پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن خبر داد و گفت: بانک مسکن افزایش سقف وام تا 60 میلیون تومان را به بانک مرکزی پیشنهاد داد.

*ابلاغ دستورالعمل افزایش 5 میلیونی سقف تسهیلات مسکن مهر تا پایان هفته به شعب

بت شکن همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس از ابلاغ دستورالعمل افزایش 5 میلیونی سقف تسهیلات مسکن مهر تا پایان هفته به شعب خبر داد و گفت: بر اساس درصد پیشرفت فیزیکی بالای 70 درصد این رقم به پروژه ها تزریق می‌شود.

خبرنگار فارس به مدیرعامل بانک مسکن گفت، شنیده می‌شود بانک مسکن اقساط وصولی مسکن مهر را در جاهای غیر از پروژه‌های نیمه تمام هزینه می‌کند، وی پاسخ داد: بانک مسکن یک بانک دولتی و متعهد است و اقساط را در همان محل پرداخت می‌کند.

وی در خصوص اینکه چه میزان اقساط مسکن مهر بازپرداخت شده گفت: ماهانه حدود دو هزار میلیارد ریال اقساط ماهانه تسهیلات مسکن مهر است و سالانه نیز حدود 24000 میلیارد ریال وصولی حاصل از بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر است.

وی با بیان این که این میزان نیز در پروژه های مسکن مهر تزریق می شود، خاطر نشان کرد: در مجموع تاکنون 49 هزار میلیارد ریال وصولی تسهیلات مسکن مهر داشته ایم.

۱۵ بهمن ۱۳۹۳ ۱۰:۲۸