صندوق پس‌انداز مسکن یکم برگرفته از تجربه آلمان است/احتمال افزایش سقف وام مسکن تا ۵۰ درصد ارزش ملک20/3/94

مدیرعامل بانک مسکن گفت: صندوق پس‌انداز مسکن یکم برگرفته از تجربیات کشورهای توسعه‌ یافته به خصوص آلمان است گفت:تلاش می کنیم پس از موافقت بانک مرکزی سقف وام تا ۵۰ درصد ارزش ملک افزایش یابد

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدهاشم بت‌شکن در مراسم رونمایی از حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم گفت: بانک مسکن توانست با کمک بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به کسب و کار حقیقی خود در حوزه مسکن برگردد.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به استمهال 10 ساله خطوط اعتباری مسکن مهر ادامه داد:‌ حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم برگرفته از تجربیات کشورهای توسعه‌یافته در این زمینه به خصوص آلمان و بهره گیری از نظرات کارشناسان و طراحان مدل‌های اقتصادی بانک مسکن بر اساس مدل‌سازی و الگوریتم‌سازی، عملیاتی شده است.

وی هدف از راه‌اندازی این صندوق را خانه‌دار شدن اقشار متوسط عنوان و اظهار کرد: از دیگر اهداف این حساب، تشویق مردم به پس‌انداز کردن و خانه‌دار شدن از طریق رژیم پس‌انداز است.

رئیس هیئت مدیره بانک مسکن با اشاره به تلاش این بانک برای افزایش سقف وام تا 50 درصد ارزش ملک پس از موافقت بانک مرکزی افزود: وام 80 میلیون تومانی مسکن با سود 14 درصد به متقاضیان واگذار می‌شود و ظرفیت دوگانه خوبی هم برای خرید و هم ساخت و احداث انفرادی مسکن ایجاد کرده است تا هم طرف عرضه و هم طرف تقاضا را پوشش دهد.

وی با تأکید بر اینکه بانک مسکن باید نقش اجرای اهداف توسعه‌ای دولت در حوزه مسکن را عملیاتی کند، به مشکلات اقتصادی شبکه بانکی کشور مانند قرار گرفتن تورم در هسته سخت خود، تنگنای مالی و کمبود منابع اشاره و خاطرنشان کرد: نهادسازی مالی با تأکید بر بازار سرمایه یکی از راه‌حل‌های برطرف شدن مشکلات نظام بانکی است.

بت‌شکن ادامه داد: بانک مسکن با تأکید بر 75 سال قدمت و داشتن بزرگ‌ترین پرتفوی (دارایی) بانکی میان بانک‌های کشور، می‌تواند پشتیبان این حرکت باشد؛ همچنین راه‌اندازی شرکت‌ها و صندوق‌های پس‌انداز منطقه‌ای برای هر پروژه در هر منطقه از کشور نمونه موفق اقدامات بانک مسکن در حوزه مسکن و ساختمان است.

۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ۰۹:۵۱