اعلام شرایط خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس ایران23/9/94

به دنبال افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق "تسه" از سوی بانک مسکن، دستورالعمل خرید و فروش این اوراق در بازار فرابورس ایران اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، بر اساس دستورالعمل افزایش سقف تسهیلات مسکن و تغییر نرخ سود آن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در فرابورس ایران، سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن در شهر تهران به 600 میلیون ریال، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر، 500 میلیون ریال و سایر مناطق شهری به 400 میلیون ریال طبق مصوبه شورای پول و اعتبار افزایش یافته است.

بر این اساس، متقاضیان دریافت وام 600 میلیون ریالی باید 120 ورقه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن و متقاضیان دریافت‌ وام 500 و 400 میلیون ریالی باید به ترتیب 100 و 80 ورقه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را خریداری کنند و سقف خرید اوراق تسهیلات مسکن مربوط به مهرماه امسال "تسه 9407" و ماه‌های قبل از آن همچنان 90 ورقه 500 هزار تومانی باقی می‌ماند.

متقاضیان دریافت تسهیلات با سقف‌های تعیین شده باید توجه داشته باشند که فقط اوراق تسهیلات مسکن مربوط به آبان‌ماه امسال و بعد از آن را خریداری کنند؛ در غیر این صورت تا سقف گذشته قادر به دریافت تسهیلات خواهند بود، ضمناً افرادی که هم‌اکنون اوراق مربوط به ماه‌های گذشته را در اختیار دارند و هنوز اقدام به دریافت تسهیلات نکرده‌اند، می‌توانند با خرید اوراق آبان 94 به بعد به میزان مابه‌التفاوت رقم تسهیلات تا سقف‌های جدید، از این امکان بهره‌مند شوند.

بنا بر این گزارش، از این پس، سقف خرید اوراق تسهیلات مسکن در مجموع 140 ورقه است که 20 ورقه آن بابت دریافت 10 میلیون تومان تعمیرات مسکن خواهد بود و در صورت عدم رعایت محدودیت فوق، معاملات فرد در همان روز ابطال خواهد شد؛ از سوی دیگر، ثبت درخواست‌های خرید بیش از سقف تعیین شده صرفاً توسط بانک مسکن یا کارگزاری بانک مسکن قابل انجام است.

به این ترتیب، اگر فردی قبلاً 90 ورقه تسهیلات مسکن در نماد تسه 9402 خریداری کرده و می‌خواهد از سقف 70 میلیون تومانی تسهیلات شامل 60 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن در شهر تهران و 10 میلیون تومان اوراق مربوط به تعمیرات مسکن استفاده کند، لازم است 50 ورقه جدید در یکی از نمادهای "تسه 9408" به بعد خریداری کند.

محدودیت‌ زمانی دو ماهه برای فروش اوراق تسهیلات به منظور جلوگیری از انجام معاملات غیرواقعی و نوسانات احتمالی در بازار برای نمادهای "تسه 9408" و قبل از آن برای مدت 2 ماه به قوت خود باقی است؛ البته این محدودیت برای اوراق مربوط به آذرماه 94 و نمادهای بعدی تا 4 ماه در نظر گرفته شده است.

دارندگان این اوراق به خاطر داشته باشند که مهلت استفاده از هر ورقه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن 2 سال از زمان انتشار مندرج در آن بوده و پس از اتمام مهلت قانونی، غیر قابل استفاده و منقضی خواهد شد.

۲۳ آذر ۱۳۹۴ ۱۵:۱۳