بازتاب سخنان مدیر عامل گروه در خصوص صندوق های زمین و ساختمان در رسانه های مختلف - 950325

بازتاب سخنان مدیر عامل گروه در خصوص صندوق های زمین و ساختمان در رسانه های مختلف - 950325
سخنان محمدرضا امینی، مدیر عامل گروه سرمایه گذاری مسکن در خصوص صندوق های زمین و ساختمان در رسانه های مختلف بازتاب یافت.

  

گفتگوی مدیر عامل با سنا   

 

  

گفتگوی مدیر عامل با بورس 24 

 

دنیای اقتصاد امینی مدیر عامل سرمایه گذاری مسکن

 

دو صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان جدید در راه بازار سرمایه

دو صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان جدید توسط گروه سرمایه‌گذاری مسکن در بازار سرمایه عرضه خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن، محمدرضا امینی، مدیرعامل این شرکت اعلام کرد: این مجموعه به عنوان بزرگ‌ترین انبوه­ساز بازار سرمایه کشور، در راستای استفاده هر چه بیشتر از پتانسیل‌های بازار سرمایه به منظور تامین مالی پروژه‌ها، ایجاد صندوق­های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان را در دستور کار قرار داده است. وی افزود: پس از تاسیس و اخذ مجوز فعالیت صندوق زمین و ساختمان مسکن شمال­غرب در شهرک رشدیه تبریز، این شرکت درخواست اخذ مجوز صندوق زمین و ساختمان پردیس پارسیان را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه نموده است که مراحل نهایی خود را طی می­نماید و امید است به زودی شاهد پذیره­نویسی واحدهای سرمایه ­گذاری آن باشیم. همچنین صندوق دیگری که درخواست آن توسط شرکت تامین سرمایه بانک مسکن به بورس ارائه شده است، صندوق سرمایه­گذاری زمین و ساختمان مسکن نارون می­باشدکه برای تامین مالی پروژه نارون اراک (متعلق به شرکت سرمایه­گذاری مسکن الوند) طراحی شده است. وی با اشاره به عرضه اولیه شرکت الوند در روزهای گذشته در بازار سرمایه خاطر نشان کرد: استفاده از این صندوق گام مهمی در مسیر تحقق بودجه پیش‌بینی شده شرکت و کاهش هزینه‌های مالی آن است. همچنین اختلافاتی که در سایر روش‌های مشارکت در ساخت و ریسک توقف پروژه‌ها ناشی از این ریسک‌ها، در این روش وجود ندارد.امینی در ادامه با بیان این که صندوق­های زمین و ساختمان هم به سمت عرضه مسکن کمک نموده و هم در سمت تقاضا،سرمایه­‌گذاری در این صنعت را با هر سرمایه­ ای ممکن می­ سازند، گفت: در پایان عمر صندوق، با فروش واحدهای ساختمانی پروژه، سرمایه‌گذاران از سود حاصله منتفع می­گردند. وی معافیت مالیاتی صندوق ­ها را از مهم‌ترین مزایای این ابزار مالی دانست و اظهار داشت: بر اساس ماده 7 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، در راستای تسهیل اجرای سیاست­های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، تمامی درآمدهای صندوق­های سرمایه­ گذاری و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آن‌ها از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده معاف می­باشد. این موضوع در کنار شفافیت صندوق­ های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، به تسهیل سرمایه­ گذاری در صنعت ساختمان منجر خواهد شد.

مدیرعامل ثمسکن تامین مالی به موقع پروژه­ها را از جمله مزایای این صندوق­ها برای صنعت انبوه­سازی عنوان کرد و افزود: با استفاده از این روش تامین مالی، پروژه­ ها در موعد تعیین شده با کمترین انحراف زمانی، تکمیل خواهند شد. وی خاطر نشان کرد: بنا بر گزارشات و اطلاعات آماری منتشر شده، مسکن در حال خروج از رکود می­باشد و انتظار می­رود حتی در سنوات آتی شاهد فزونی تقاضا بر عرضه در خصوص واحدهای مسکونی میان درآمدی باشیم، لذا برای تعریف پروژه های جدید، نیاز به تامین مالی می­باشد که یکی از روش­های تامین مالی، صندوق ­های زمین و ساختمان است که به نوعی حلقه اتصال بازار سرمایه و صنعت ساختمان به شمار می‌رود.

شایان ذکر است پروژه نارون اراک در زمینی به مساحت 7.584 مترمربع و در منطقه الهیه در قالب 2 بلوک 10 طبقه و در 144 واحد مسکونی با زیربنای حدود 20.000 متر مربع برای استفاده اقشار متوسط و پایین‌تر از متوسط این شهر طراحی شده است.

۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۴۵