طرح فروش مسکن قسطی آغاز شد

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازی مسکن و ساختمان ایران با بیان اینکه طرح مسکن قسطی شروع شده است، گفت: به تازگی انبوه‌سازان پیشنهادی به دولت و بانک مرکزی ارائه کردند که بانک‌ها تا سقف 150میلیون تومان و قابل انتقال به خریدار تسهیلات اعطا خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزای فارس، جمشید برزگر با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: طرح فروش مسکن قسطی پس از امضای تفاهمنامه با بانک مسکن جنبه عملیاتی پیدا کرده و این بانک این طرح را به شعب خود ابلاغ کرده است.

وی با اشاره به اینکه در این طرح تسهیلات پرداخت نمی‌شود بلکه بانک ضمانت بازپرداخت اقساط از سوی خریداران مسکن را در دستور کار خود قرار می‌دهد، گفت: بانک مسکن با اجرای این طرح نرخ کارمزد 2.3 درصدی را دریافت می‌کند.

برزگر با بیان اینکه در راستای این طرح با دو بانک دولتی دیگر نیز به توافق رسیدیم که فروش اقساطی مسکن عملیاتی شود،گفت: تا زمانی که نتایج این جلسات به نتیجه نرسد آن را اعلام می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه انبوه‌سازان 250 هزار واحد مسکونی در کل کشور دارند و تاکنون نیز چندین واحد مسکونی به فروش رفته است،گفت: در طرح جدید انبوه‌سازان زیر قیمت اقدام به فروش واحدهای مسکونی خود کرده‌اند.

برزگر همچنین از رونمایی از سامانه جامع فروش قسطی مسکن در هفته آینده خبر داد و گفت: سامانه‌ای طراحی کرده‌ایم که هفته آینده از آن رونمایی خواهد شد و در آن فایل تمام واحدهای مسکونی آماده برای فروش  بارگذاری خواهد شد.

وی همچنین از پیشنهاد جدیدی به دولت و بانک مرکزی خبر داد و گفت: در پیشنهاد جدید خود به دولت اعلام کرده‌ایم که بانک مرکزی 150 میلیون تومان تسهیلات قابل انتقال به خریداران با نرخ سود 12 درصد پرداخت کند. به همین دلیل در رایزنی‌ها که با نمایندگان مجلس صورت گرفته است امیدواریم دولت با این پیشنهاد موافقت کند تا زودتر از موعد پیش‌بینی شده وارد رونق مسکن شویم.

به گفته وی هنوز رونق مشهودی در بازار مسکن دیده نشده است. امیدواریم با تصویب این پیشنهاد و پرداخت  تسهیلات تا سقف 60 درصد قیمت یک واحد مسکونی رونق به بازار مسکن بازگردد.

۱۲ اَمرداد ۱۳۹۵ ۱۵:۴۰