عظیمیان: مخالف اجرای مدل «زمین صفر» هستم

معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان این که مخالف اجرای مدل زمین صفر به معنای واگذاری رایگان زمین به انبوه‌سازان هستم، گفت: سیاست دولت و وزارت راه و شهرسازی دخالت در بازار مسکن نیست.

حمیدرضا عظیمیان درباره واگذاری زمین به انبوه‌سازان افزود: اکثر واگذاری‌های اراضی این سازمان در قالب اجرای مسکن مهر بوده است.

وی درباره اجرای طرح مدل زمین صفر و واگذاری اراضی به انبوه‌سازان در بافت‌های فرسوده، تصریح کرد: با اجرای مدل زمین سفر به معنای اعطای زمین رایگان به انبوه‌سازان مخالف هستم و معتقدم این طرح به معنای دخالت در بازار مسکن است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که تجربه مسکن مهر نشان می دهد که ورود دولت اقدام صحیحی نیست، تاکید کرد: دخالت در بازار جزو سیاست‌های مسکنی وزارت راه وشهرسازی و دولت نیست و معتقدم نباید در ساخت انبوه مسکن وارد شویم.

عظیمیان با اشاره به سیاست های این سازمان برای اعطای زمین گفت: واگذاری اراضی از سوی سازمان ملی زمین و مسکن تنها در نقاطی انجام می‌شود که یک بارگذاری ویژه‌ای به واسطه ایجاد شهرک های صنعتی به وجود آید به این معنا که وقتی شهرک صنعتی در یک منطقه ایجاد می شود، سازمان ملی زمین برای تامین مسکن کارکنان آن شهرک، جهت ساخت واحدهای مسکونی نزدیک به محل کار، زمین واگذار می کند.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ادامه داد: برای مثال در سیرجان به دلیل ساخت چند شهرک صنعتی قیمت زمین برای ساخت واحدهای مسکونی کارکنان این پروژه ها افزایش یافته بود که در این مورد دولت ورود کرد و اراضی در اختیار کارکنان این شهرک ها قرار داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که سیاست واگذاری زمین در تهران را دنبال نمی‌کنیم، ادامه داد: در کلان شهرهایی مانند تهران در تلاش هستم که اراضی را در اختیار فضاهای عمومی قرار دهیم.

وی افزود: طبق آماری که اعلام شده چیزی حدود 200 هزار متر مربع خانه خالی در تهران وجود دارد. بنا بر این به نظر می‌رسد که ظرفیتی وجود ندارد و تهران اشباع شده ، ضمن این که طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی نرخ مهاجرت به کلان شهرها منفی شده است و چنین درخواست و نیازی را برای واگذاری اراضی دولتی نمی‌بینیم.

 

۱۶ آبان ۱۳۹۵ ۰۹:۵۶
خبرآنلاین |