آخوندی: ۴ اولویت دولت دوازدهم برای خروج بازار مسکن از رکود

وزیر راه و شهرسازی اصلی‌ترین برنامه دولت در بخش مسکن را، تمرکز بر تقاضا در چهار حوزه بازار مسکن عنوان کرد. عباس آخوندی درباره برنامه‌های دولت دوازدهم برای خداحافظی با رکود در بازار مسکن توضیحاتی ارائه کرد و گفت: در حوزه مسکن اصلی‌ترین برنامه دولت، تمرکز بر تقاضاست که در چهار حوزه تقاضای جدی وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از این حوزه‌ها «مسکن حاشیه‌نشین‌ها» است که جمعیت آنها حدود ۱۱ میلیون نفر است، افزود: حوزه دیگر «احیای بافت‌های‌ فرسوده» است که ساکنان آن نیز حدود ۸ میلیون نفر هستند و در مجموع ۱۹ میلیون نفر جمعیت هدف این دو حوزه را شامل می‌شود. آخوندی در ادامه یادآور شد: موضوع دیگری که باید به آن اولویت داده شود، «تامین مسکن خانه اولی‌ها» است که قصد دارند برای اولین بار خانه‌دار شوند. وی با اشاره به اینکه «گروه‌های کم‌درآمد» جامعه نیز گروه بعدی هستند که برای تامین مسکن خود با مشکل مواجه هستند، گفت: در برنامه ششم مطرح کردیم که اگر برنامه توسعه کشور بخواهد وارد بخش مسکن شود، باید روی همین چهار حوزه اصلی متمرکز شود و مجلس نیز در قانون برنامه این موضوع را تصویب کرد.

وی تاکید کرد: نقد عمده‌ای که ما به بحث مسکن مهر داشتیم این بود که مسکن مهر نتوانست مساله و مشکل حاشیه‌نشینان را حل کند و مشکل آنها سر جای خود باقی ماند. عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه خاطرنشان کرد: سوال اینجاست که آیا می‌شود مساله بافت‌های فرسوده مرکز شهر تهران، مشهد، اصفهان و شیراز را در بیابان‌ها حل کرد؟ پاسخ قطعا منفی است، چراکه باید مشکل بافت فرسوده را در خود بافت فرسوده حل کرد. آخوندی ادامه داد: ۱۹ میلیون نفری که در بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای ساکن هستند در ۲۷۰۰ محله در کشور زندگی می‌کنند و باید این موضوع را محله به محله مورد بازآفرینی شهری قرار داد؛ چراکه هر محله ویژگی خاص خودش را دارد. وزیر راه و شهرسازی افزود: در شهرستان‌ها نیز وضعیت همین گونه است و ساکنان این نقاط باید از جهت مالی توانمند شوند تا بتوانند خانه بهتری برای خود بسازند که برای این افراد تسهیلات با نرخ ۸ درصدی در نظر گرفته شده است که در شرایط دشوار و با این نرخ‌های بالای سود بانکی تسهیلات بسیار ارزان قیمتی است. او افزود: ارقامی در بودجه و برنامه برای این کار در نظر گرفته شده است، چراکه این کار، صرفا بر عهده یک دستگاه نیست؛ بنابراین یک ستاد بازآفرینی در پایتخت، مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها ایجاد شده است. وی افزود: درخصوص مسکن خانه‌اولی‌ها، طرح «صندوق پس‌انداز مسکن یکم» را اجرا کردیم که اتفاقا با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است و آمارها نشان می‌دهد بیش از ۲۲۰ هزار خانوار از این طرح استفاده و پس‌انداز کردند.

 

۱۴ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۳۸
ایسنا |