افزایش سقف تسهیلات مسکن در بانک مرکزی در حال بررسی است

افزایش سقف تسهیلات مسکن در بانک مرکزی در حال بررسی است
مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق در بانک مرکزی بررسی می‌شود، گفت: پیشنهاد بانک مسکن برای افزایش سقف تسهیلات از ۶۰ به ۸۰ میلیون تومان در حال بررسی است و هنوز در خصوص کاهش نرخ سود آن ورود نکرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ابوالقاسم رحیمی‌انارکی در حاشیه هجدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران در خصوص اینکه چه زمانی دولت‌ها مجاز به مداخله در بازار مسکن هستند، در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات بانک مسکن از محل اوراق آیا به تصویب بانک مرکزی رسید یا خیر، گفت: پیشنهاد بانک مسکن به بانک مرکزی این بود که سقف تسهیلات خرید مسکن از محل وقوع آن که در حال حاضر در تهران 60 میلیون تومان است به میزان صندوق پس اندار یکم برسد. بنابراین همچنان این پیشنهاد در بانک مرکزی در حال بررسی است.

به گفته وی یکی دیگر از پیشنهادات این است که افزایش مدت صدور پروانه ساختمانی از 15 سال به 20 سال بوده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا قرار است نرخ سود این تسهیلات نیز که درحال حاضر 17 و نیم درصد است، کاهش یابد، گفت:‌ بانک مسکن فعلا برای کاهش نرخ سود ورود نخواهد کرد.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به آمار پرداخت تسهیلات توسط بانک مسکن گفت: برخلاف آنچه که تصور می‌شود که  در پرداخت تسهیلات اشکالاتی به وجود آمده است. با توجه به اینکه قیمت مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته و معاملات کاهش یافته است آمارها نشان می‌دهد پرداخت تسهیلات مسکن از لحاظ تعداد 54 درصد و از لحاظ مبلغی 58 درصد رشد داشته است.

رحیمی‌انارکی با بیان اینکه در پی هفته گذشته 1200 فقره تسهیلات صندوق پس انداز یکم پرداخت شده است، گفت: میزان افتتاح حساب در صندوق پس انداز یکم روزانه به 700 تا 800 فقره رسیده است و تنها اتفاقی که در یک ماه گذشته رخ داده این بود که کاهش مانده داشته‌ایم.

وی  ادامه داد: متقاضیانی که امتیاز صندوق پس‌انداز مسکن یکم را کسب کرده‌اند به نظر می‌رسد در حال برداشت مازاد حساب خود را دارند. به همین دلیل شاید این متقاضیان اقدامات دیگری برای حفظ پول خود انجام می‌دهند.

مدیرعامل بانک مسکن در خصوص توجه بانک مسکن به پرداخت تسهیلات بانک مسکن گفت: توجه بانک مسکن پرداخت تسهیلات و توسط مسکن کم درآمدهاست که باید توجه جدی صورت گیرد.

۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۰۰