همکاری بیشتربانک مسکن با دولت در بافت فرسوده

مدیر عامل بانک مسکن، توافقنامه صبح امروز در سازمان برنامه و بودجه با موضوع تامین منابع مورد نیاز بازآفرینی شهری را حرکت رو به جلو در نوسازی بافت های فرسوده سراسر کشور توصیف کرد.

ابوالقاسم رحیمی انارکی در گفت و گو با پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، اعلام کرد: صبح امروز یک توافقنامه میان سازمان برنامه و بودجه، صندوق توسعه ملی و وزارت راه و شهرسازی برای تخصیص منابع ویژه به پروژه های زیرمجموعه برنامه ملی بازآفرینی شهری به امضاء رسید که بر اساس آن، مقرر شد برای تغییر چهره محدوده های فرسوده درون شهرها و همچنین ساماندهی بافت های ناپایدار و حاشیه نشینی، اقدامات مالی لازم انجام بگیرد.

مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه دولت براساس برنامه ملی بازآفرینی شهری،‌ سه هدف را در دستور کار خود دارد گفت: هدف اول جلب مشارکت اجتماعی ساکنان بافت های فرسوده برای همراهی با پروژه های ذیل بازآفرینی شهری است و هدف دوم که حلقه بعدی کار به حساب می آید ورود سرمایه گذاران و توسعه گرها به بافت های فرسوده برای شروع پروژه های نوسازی است. سومین هدف پیش بینی شده در این برنامه ملی تامین سرانه های خدماتی و کاهش فقر و آسیب های اجتماعی در بافت های فرسوده است که با اجرای پروژه های دربرگیرنده این سه هدف، تلاش می شود چهره شهر و شاخص های شهری و سکونتی در بافت های فرسوده و مناطق محروم شهرها به سطح استاندارد ارتقاء پیدا کند.
رحیمی انارکی تصریح کرد: در قالب برنامه ملی بازآفرینی شهری قرار است سالانه 100 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده سراسر کشور نوسازی شود و همچنین محله های موجود در بافت های فرسوده نیز به لحاظ سرانه های خدماتی و کاربری مورد نیاز سکونت استاندارد، تغییر چهره پیدا کند.
مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه بانک مسکن طی سال های اخیر بیش از 40 هزار فقره وام نوسازی بافت فرسوده پرداخت کرده است، گفت: با اجرای توافقنامه صبح امروز و اختصاص بیش از 2 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به بانک ها در راستای حمایت ویژه مالی از برنامه ملی بازآفرینی شهری، امکان پرداخت تسهیلات نوسازی ارزان قیمت با نرخ سود تک رقمی فراهم خواهد شد.
رحیمی انارکی در عین حال افزود: جزییات تکالیف بانک ها در این چارچوب، در روزهای آینده با برگزاری جلسات مشترک بین مدیران بانک ها، سازمان برنامه و مسولان بانک مرکزی، تعیین می شود که البته بانک مسکن در این مسیر آمادگی همکاری بیشتر با دولت و سرمایه گذاران ساختمانی و همچنین مالکان در بافت های فرسوده برای تحقق اهداف برنامه ملی بازآفرینی شهری را دارد.

۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۰