پیش بینی کاهش قیمت مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: به نظر می رسد که با توجه به کاهش چشمگیر معاملات مسکن و همچنین کاهش تقاضا و افزایش عرضه، قیمت مسکن در بازار کاهش یابد.

سیدکمال الدین شهریاری عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌ وگو با پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، با اشاره به وضعیت بازار مسکن در سال پیش رو، گفت: در شرایط کنونی شاهد هستیم که به دلیل شیوع بیماری کرونا حجم معاملات مسکن به میزان چشمگیری کاهش یافته است، به طوری که بر اساس آمارها در اسفند ماه سال گذشته میزان خریدو فروش مسکن حدود 25 درصد کاهش یافت.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از ابتدای سال جاری نیز تاکنون، به دلیل تداوم شیوع بیماری کرونا و با دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا تمامی دفاتر مشاوران املاک تعطیل بوده و این مسئله موجب شده که معاملات مسکن عملاً متوقف شود.

وی تصریح کرد: قیمت مسکن در بازار همواره تابع دو اصل عرضه و تقاضا است، زمانی که میزان عرضه مسکن از تقاضای بازار پیشی بگیرد، آن زمان قیمت ها روند نزولی خواهند گرفت اما زمانی که تقاضا افزایش یابد، به همان میزان قیمت ها بالا می رود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: پیش بینی می شود که با کنترل بیماری کرونا در کشور، میزان معاملات مسکن روند صعودی به خود بگیرد و این مسئله زمینه ساز افزایش خرید و فروش مسکن و خروج از رکود معاملاتی خواهد شد.

شهریاری تصریح کرد: به نظر می رسد که با توجه به کاهش چشمگیرمعاملات مسکن و همچنین کاهش تقاضا و افزایش عرضه، قیمت مسکن در بازار کاهش یابد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: ارائه زمین ارزان قیمت برای ساخت مسکن ویژه متقاضیان کم درآمد یکی از راهکارهای موجود برای حمایت از این اقشار است، همچنین دولت می تواند با پیش بینی منابع اعتباری، نسبت به ارائه تسهیلات کم سود اقدام کند. از این رو دولت باید به بانک ها یارانه پرداخت کرده تا آن ها تسهیلات مذکور را ارائه کنند.

۳۱ فروردین ۱۳۹۹ ۱۱:۴۰