فراهم شدن امکان خرید متری مسکن در بورس / تاییدیه‌های فقهی اوراق سلف موازی مسکن دریافت شد

فراهم شدن امکان خرید متری مسکن در بورس / تاییدیه‌های فقهی اوراق سلف موازی مسکن دریافت شد
مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در نشست خبری که در حاشیه نمایشگاه بورس، بیمه و بانک برگزار شد، با اشاره به قابل توجه بودن ظرفیت بازار سرمایه برای تمام بخش‌های اقتصادی گفت: گروه سرمایه‌گذاری مسکن توانسته است از ابزاری که برای یکی از پروژه‌های در دست اجرای خود در بازار سرمایه مناسب‌سازی شده، استفاده کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن، به گفته دکتر یاسر امامی، مدیرعامل  شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در کنفرانس خبری این شرکت در حاشیه سیزدهیمن نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور در روز نهم آذر ماه 1400 در سالن نمایش‍گاه بین‌المللی کیش، اوراق سلف موازی استاندارد با تعریف جدید می‌تواند خرید متری مسکن را در بستر بازار سرمایه رقم زند؛ این در حالی است که پس از مطالعات قابل توجه انجام شده در این حوزه و مذاکره جدی با وزارت راه و شهرسازی، بورس کالا و سازمان بورس و اوراق بهادار، تعریف این اوراق آغاز شده و مراحل کمیته فقهی سپری و تاییدیه‌های لازم دریافت گردیده است.

امامی تصریح کرد: اکنون امیدنامه لازم برای استفاده از این ابزار تهیه و اساسنامه مرتبط نیز تنظیم شده و منتظر تاییدیه نهایی سازمان بورس و اوراق بهادار برای انتشار این اوراق هستیم؛ این در حالی است که در شرایط اقتصادی و وضعیت کنونی درآمدهای مردم، این اوراق می‌تواند باعث خانه‌دار شدن بسیاری از خانوارهای ایرانی شود.

وی در توضیح این مطلب اظهار داشت: در واقع با توجه به اینکه بسیاری از مردم توانایی خرید مسکن را در شرایط کنونی به دلیل بالارفتن قیمت‌ها و تورم این بخش ندارند، این اوراق می‌تواند به عنوان یاری‌رسان متقاضیان مسکن در بازار واقع شود. به خصوص اینکه پیش خرید مسکن نیز در شرایط کنونی قابل اتکا نیست؛ زیرا قرارداد پیش فروش مسکن، نوعی از قرارداد که مورد تایید قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد رسمی قرار گیرد، تلقی نمی‌گردد؛ بنابراین ریسک بالایی دارد.

مدیرعامل  شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن خاطرنشان کرد: اوراق سلف موازی برای یک پروژه، از سوی ناشر که در حال حاضر شرکت سرمایه‌گذاری مسکن پردیس است، منتشر شده و فرد می‌تواند متناسب با میزان موجودی و دارایی خود، چند متر از یک ساختمان و آپارتمان را خرید نماید؛ البته در زمان خرید، موقعیت آپارتمان مشخص نیست و فرد می‌تواند طی سنوات متوالی، نسبت به خرید متراژهای مختلف اقدام نماید تا به سقف ۸۰ متر طی سه سال برسد.

امامی اضافه کرد: پس از اعلام سازنده، آپارتمان آماده تحویل به متقاضیان خواهد بود و فرد متقاضی براساس اوراقی که در اختیار دارد، می‌تواند از واحدهای مسکونی این پروژه تحویل بگیرد؛ به این معنا که فرد دارنده اوراق، متناسب با میزان دارایی خود می‌تواند واحد را انتخاب نماید، اما اگر دارایی او کمتر بود، می‌تواند مابه‌التفاوت را به سازنده پرداخت کرده و صاحب واحد شود؛ اما اگر هیچ از این شرایط را مناسب ندانست، می‌تواند اوراق را به کسانی که متقاضی هستند واگذار نماید.

وی افزود: این اوراق، سرمایه‌های خرد در بازار سرمایه را جمع خواهد کرد و با توجه به اینکه برخی از خریداران به دلیل درآمدهای خود قادر به حضور در بازار مسکن نیستند، این ابزار می‌تواند به آن‌ها کمک‌کند تا از منافع و رشدهایی که در بازار مسکن رخ می‌دهد، حتی با درآمدهای محدود و متراژ کم هم بهره‌مند شوند.

مدیرعامل  شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن گفت: خرید متری مسکن، آرزوی بسیاری از فعالان صنعت ساختمان است. زیرا این ابزار در بستر بازار سرمایه، این شرایط را فراهم خواهد کرد تا در یک بازار کاملا شفاف و با پشتوانه قابل قبول، خرید متری مسکن رواج داده شود؛ ضمن اینکه شرکت سرمایه گذاری مسکن متعهد این اوراق در بازار سرمایه بوده و به همین دلیل، این اوراق کاملا شفاف است.

امامی در بخش دیگری از این نشست خبری اظهار داشت: این برداشت اشتباه پیش آمده است که دولت می‌خواهد متولی ساخت یک میلیون مسکن در سال شود؛ در حالی که هدف دولت، تسهیل‌گری است نه تصدی‌گری. اما به طور کلی، ظرفیت ساخت یک میلیون مسکن در سال وجود دارد.

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن گفت: بزرگ‌ترین پروژه اقدام ملی را در دست ساخت داریم که این پروژه یکهزار و 200 واحدی بوده و همچنین هم‌اکنون 80 پروژه فعال در 32 شهر کشور با زیربنای بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمربع سبد پروژه در حال حاضر فعال داریم و 600 هزار متر مربع هم پروژه تعریف کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: در پروژه‌های خود از تکنولوژی به‌روز تولید مسکن که باعث کاهش هزینه تمام شده و کاهش زمان ساخت می‌شود استفاده می‌کنیم که می‌تواند تا 30 درصد از هزینه‌ها را کاهش دهد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مسکن در خصوص نمایشگاه کیش اینوکس هم افزود: هدف‌گذاری ما در این نمایشگاه به چند هدف اصلی خلاصه می‌شود؛ به نحوی که یکی از این اهداف فروش های آپارتمان بود که به صورت استاندارد در حال انجام است و با توجه به سرمایه‌های جذابی که به دنبال خرید آپارتمان هستند، این هدف می‌تواند با شرایط ویژه محقق گردد.

وی ادامه داد: ما با پرتفوی دو میلیون مترمربعی در سطح کشور، در اقصی نقاط ایران امکان فروش آپارتمان را داریم؛ ضمن اینکه بسته‌های سرمایه‌گذاری را به عنوان یک اقدام جدید معرفی خواهیم کرد تا برای مجموعه‌هایی که متقاضی سرمایه‌گذاری در بازار مسکن هستند، شرایطی فراهم شود که با توجه به برند شرکت سرمایه‌گذاری مسکن با پیشینه خوشنامی در سه دهه قبل، بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری در حوزه ساختمان شکل گیرد.

امامی گفت: ما ۱۲ یونیت ۵ درصدی را در پروژه‌های مسکونی و تجاری متنوع آماده‌سازی کرده‌ایم و هر مجموعه می‌تواند به تناسب شرایط خود، چند یونیت را تهیه کند.

وی افزود: همچنین جلسات رو در رو با مجموعه‌های سرمایه‌گذاری، پتروشیمی‌ها و بانک‌ها که دارای زمین‌های متعددی بوده و به دنبال سازنده متعهد هستند در دستور کار قرار دارد، به نحوی که این سرمایه‌گذاری می‌تواند در قالب مشارکت با شرکت سرمایه‌گذاری مسکن اجرایی شود.

 

۱۰ آذر ۱۴۰۰ ۱۱:۲۹